Horní menu

home

Aktuality


Nový rok 2020

Milí přátelé zvonů a zvonoher,

zvonohra má za sebou už 547 koncertů, tak mi dovolte krátké ohlédnutí za uplynulým rokem.

V porovnání s předchozími roky je výrazný pokles počtu koncertů v zahraničí. Důvodem není menší zájem posluchačů, ale poměrně razantní zvýšení dopravních nákladů a obecně zhoršení podmínek pro dopravu nástroje. Přestože tahač vyhovuje emisní normě EURO 5, na území Německa stále přibývají místa a celé úseky silnic, kam takové vozidlo vjet nesmí. Podobná nařízení už platí i v dalších zemích a městech (Utrecht, Gent, Brusel..) a lze očekávat stálé rozšiřování. S tím souvisí i zdražení mýta pro kamiony prakticky ve všech evropských zemích. Zvonohra měla původně na 10 let osvobození od mýtných poplatků v zemích Beneluxu (v ČR pochopitelně nikoliv!), ale po uplynutí této doby už výjimka nebyla prodloužena, takže dnes platíme mýtné ve všech zemích stejně jako komerční dopravci. Při dnešní hustotě provozu nelze při dodržení předpisů za den ujet více než 750 km, takže cesta do Belgie či Nizozemí se protáhne na dva dny. Všechny tyto okolnosti zvyšují náklady až do té míry, že pro zákazníky nejsou akceptovatelné. Tato oblast kultury však na žádné dotace nedosáhne, takže příští cesty zvonohry do zahraničí budou zřejmě spíše výjimkou.

Tím větší radost jsem v letošním roce měl především z objednávek mimopražských zájemců. Byly sice opět soustředěné hlavně do předvánočního období, ale všude se zvonohra setkala s velmi pozitivním přijetím a máme už předběžné rezervace dokonce až na r.2021. Přál bych si více takových akcí, jako bude třeba červnový koncert v Mariánské Týnici. V krásném prostředí Santiniho stavby a v jarním či letním období má hudba zvonů zcela jinou atmosféru, známe to z mnoha zahraničních událostí v minulých letech. 

Někteří z mých přátel - zahraničních carillonérů - by rádi předvedli své carillonérské umění i v ČR, ale nejdříve musíme mít peníze alespoň na úhradu jejich cesty. Rozhodně se nevzdávám naděje na uspořádání nějakého festivalu a stejně tak platí mé rozhodnutí nevystupovat se zvonohrou na politických akcích. Možná to kvůli tomu bude složitější, nicméně s vaší pomocí určitě dokážeme přinést zážitky z koncertů dalším posluchačům. Ochotné ruce a dobré nápady jsou vždy vítané !

Přeji vám všem klidný rok 2020, budu se těšit na další setkání. Zůstaňte nám v přízni!

Zdraví

Petr R.Manoušek

PF 2020.JPG


Autor: Petr R.Manoušek Publikováno 3. 1. 2020 21:15
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

HUDBA ZVONOHRY NA CD a DVD

ZVUKOVÉ NAHRÁVKY:

1./EUROCARILLON 2001 - Na Pražskou mobilní zvonohru koncertují přední evropští carillonéři

2./FOLK SONGS AND POPULAR MUSIC - Zvonohry devíti evropských zemí

3./CARILLON & ACCORDEON - Živá nahrávka z belgického města Brugge, zvonohra + akordeon

4./ROAMING BELLS - Unikátní program nizozemské carillonérky Rosemarie Seuntiens

Cena CD: 199,-Kč (+ balné + poštovné), objednávky poštou nebo e-mailem carillon@carillon.cz

PROFESIONÁLNÍ VIDEOZÁZNAMY:

1./KONCERT K 10.VÝROČÍ ZVONOHRY V PRAZE, 9.7.2011

Koncertují carilonéři z pěti evropských zemí, jazz, Roaming Bells
DVD 54´+ brožura

2./KONCERT ZVONŮ NA VLTAVĚ, Praha 23.12.2013

Rosemarie Seuntiens hraje na lodi u Karlova mostu !
DVD 65´+ brožura

Cena DVD: 299,-Kč (+ balné + poštovné), objednávky poštou nebo e-mailem carillon@carillon.cz


Autor: Petr R.Manoušek Publikováno 4. 9. 2013 8:14


Česky English

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.

Naši partneři