Horní menu

home

Aktuality


Štítky:

Nejbližší koncerty zvonohry

Datum konání: 7. 6. 2024 - 20. 6. 2024

Milí přátelé zvonů a zvonoher,

během června máme před sebou dva koncerty, které jsou svým způsobem odlišné od obvyklých akcí. První z nich se koná už ode dneška za týden,

tj. v pátek 7.června 2024 od 20,30h v Kostelní Lhotě u Sadské.

Výběr data nebyl náhodný : je to sice také Noc kostelů, ale hlavním důvodem je první slavnostní zvonění našich dvou nových zvonů, které se z věže ozvou hned po skončení koncertu zvonohry ve 21,30h. Hrát bude samozřejmě naše "dvorní" carillonistka Rosemarie Seuntiëns, která si pro tuto událost připravila zvláštní repertoár a Smetanova "Vltava" v něm pochopitelně nebude chybět ! Během večera si můžete prohlédnout i krov opraveného kostela a koupit si čokoládové zvonečky z Holandska.

Druhý koncert bude

ve čtvrtek 20.června 2024 od 17h v Praze 1, na Palachově náměstí před Rudolfinem.

Pořadatelem je Velvyslanectví Belgického království, proto zde bude hrát mladá belgická carillonistka Clarisse Desantoine. Program koncertu zatím nevím, neboť až do dnešního dopoledne nebylo jisté, zda se akce vůbec bude konat. Až dnes v 10h jsem si na Magistrátu vyzvedl dvě různá povolení vjezdu do Prahy a teprve s těmito doklady může Velvyslanectví v pondělí vyjednat zábor veřejného prostranství. Já i sekretářka velvyslance máme za sebou už mnoho schůzek na úřadech, desítky papírů, žádostí a různých povolení včetně seznamu asi 60 podmínek, které musíme respektovat. Celá akce se řeší už od loňského května..... Místo před Rudolfinem bylo MČ Praha 1 odsouhlaseno teprve jako čtvrté v pořadí, když už jsem byl velmi blízko rozhodnutí vše zrušit. Teď to snad konečně klapne a koncert proběhne ke spokojenosti posluchačů i pořadatelů.

Další plánovaná akce ( koncert na Velehradě 3.-4.7.2024 ) byla zrušena, údajně kvůli nedostatku financí. Potom nás tedy čeká až tradiční koncert zvonohry na lodi u Karlova mostu, v neděli 4.srpna 2024 od 19h. K jeho uspořádání v tuto netradiční dobu jsme se rozhodli náhradou za zrušený předvánoční koncert v loňském roce. Takže tentokrát uslyšíte znovu Rosemarii a její program Roaming Bells za příznivějších okolností a věřme, že nám bude přát i počasí.

Zůstaňte nám v přízni, těšíme se na Vás ! Tento program můžete samozřejmě šířit dál, aby si hudbu zvonů mohli užít i Vaši přátelé.

Zdraví

Petr R.Manoušek

 P2008-0524045.JPG


Autor: Petr R.Manoušek Publikováno 31. 5. 2024 20:22
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Rekvírované zvony

Milí přátelé zvonů a zvonoher,

tentokrát se můj příspěvek nebude týkat mobilní zvonohry, ale vzhledem k mnoha dotazům musím reagovat na novou inciativu kolem zvonů.

Počátkem února byl v Praze založen spolek, jehož proklamovaným cílem má být odlití velkého cca 10000 kg těžkého zvonu na památku zvonů, rekvírovaných Němci za druhé světové války. Shromaždiště těchto zvonů bylo na pražském Rohanském ostrově, odkud se zvony pak odvážely lodí do Hamburku k likvidaci. Pro mě je to do značné míry osobní záležitost, protože v německých tavicích pecích skončila většina produkce mých předků - tyto zvony byly jako nejmladší první na řadě a zvony R.Manouška z meziválečného období jsou v Čechách i na Moravě proto vzácností. Mnozí z Vás znají mé snahy o dohledání dosud ještě existujících zvonů a jejich návrat domů, vznikla o tom i reportáž v České televizi. Mám o tom rozsáhlý archiv dokladů včetně fotografií, které mi někdy před 40 lety věnoval i s negativy jejich autor. Na těchto snímcích můžete velmi často identifikovat signaturu R.Manouška. Od té doby fotografie používám na přednáškách, ve svém muzeu nebo je zapůjčím k nějaké výstavě a za normálních okolností bych tedy snahy o připomenutí této temné válečné události vítal. Jenomže zmíněný spolek se vydal jinou cestou : bez nejmenších zábran odcizil mé fotografie a postavil na nich veškerou publicitu svých aktivit. Používá je bez mého souhlasu k prezentaci na webu, na tiskových konferencích, v tištěných materiálech a videích a jako autora uvádí "spolek Sanctus Castulus". Samozřejmě jsem ihned druhý den po zveřejnění písemně žádal o stažení všech neoprávněně použitých snímků a vysvětlení celé záležitosti. Druhý den se mi telefonicky a e-mailem ozval jeden z členů a velmi se omlouval, nicméně prý"není schopen zjistit, kde k těm fotografiím přišli" ! Trval jsem však na původním stanovisku a on přislíbil, že to budou řešit.  Domníval jsem se, že pokud se někdo zaštiťuje tak ušlechtilým cílem a snaží se k tomu získat pomoc od lidí, měl by se dle toho chovat čitelně a hlavně čestně - to je ovšem zjevně naivní očekávání. Zakladatel spolku Ondřej Boháč (ředitel Institutu plánování a rozvoje hl.m.Prahy) mě od té doby ignoruje a spolek odcizené fotografie používá k vlastní publicitě dál. Proto mi nezbývá nic jiného, než záležitost předat právníkovi a řešit to soudně.

Podivných okolností je v tomto spolku víc : zvon bude už letos v květnu odlit v Rakousku, neboť firma Grassmayr prý nabídla nejnižší cenu. Nikde však není uvedeno, které jiné firmy (zda vůbec) byly poptávkou oslovené a jaké předložily nabídky. Zvonáren schopných vyrobit zvon o hmotnosti 10000 kg není zase tolik a s většinou z nich jsem v kontaktu. Ověřil jsem si, že nikdo z nich (včetně mě a firmy Royal Eijsbouts) takovou poptávku nedostal a tudíž ani nemohl předložit rozpočet. Minulý týden jsem tuto věc v Holandsku konzultoval s majitelem firmy Eijsbouts a naše kalkulace vycházela o cca 30% nižší proti zveřejněné rakouské ceně 9.000.000,-Kč !

Máte-li zájem se o projektu dozvědět víc, zde je odkaz :

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/druhy-nejvetsi-zvon-v-praze-bude-pripominat-zvony-zabavene-n/r~0047c21484e711ec94760cc47ab5f122/

Tam se také dozvíte, že byl projekt schválen už při založení spolku, jak rozsáhlá výstavba se plánuje na Rohanském ostrově, kdo bude hlavním investorem a kdo také poskytl rozhodující dar na transparentní účet.

Nejde mi o získání další zakázky, neboť s kolegy v Holandsku máme práce víc než dost. Vadí mi však bezohlednost a  chování, využívající různých intrik a lží ke krytí pravého úmyslu. Dotýká se mě také např. tvrzení "bude odlit v Rakousku, protože v Čechách to nikdo neumí..." (jako u zvonu pro sv.Havla v Praze), nebo "nejnižší cena", když se mě na moji cenu nikdo neptal. Už jen takovou třešničkou zůstává skutečnost, že památník na zvony zničené Němci vytvoří Rakušané a Češi jim za to zaplatí.....

Zdraví

Petr R.Manoušek

Scan0003.jpg

Scan0024.jpg


Autor: Petr R.Manoušek Publikováno 21. 2. 2022 20:00
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Kniha " 120 LET ZVONAŘSTVÍ RODU MANOUŠKŮ"

Milí přátelé zvonů a zvonoher,

každoročně se nám v této době ozývají další a další zájemci o koncerty zvonohry, neboť do první adventní neděle zbývají pouhé tři týdny. V letošním roce se naopak objednané koncerty ruší, jenom několik skalních objednatelů stále neochvějně věří, že aspoň jejich akce proběhne úspěšně. Máme samozřejmě radost z každé příležitosti lidem přiblížit hudbu zvonů, ale vývoj situace mi nedovoluje udělat nějakou seriózní předpověď. Sledujte prosím tedy seznam plánovaných koncertů na našich stránkách, budou jako vždy pravidelně aktualizované.

Dovolím si při této příležitosti upozornit na knihu, vydanou k otevření rodinného muzea zvonařství na Zbraslavi. Kniha "120 LET ZVONAŘSTVÍ RODU MANOUŠKŮ" zachycuje podrobně historii od prvních zvonů R.Manouška sen. v Brně-Husovicích, přes období I.republiky a znárodnění zvonárny až po současnost. Najdete v ní popisy a fotografie mnoha nových i restaurovaných zvonů a samozřejmě také příběh vzniku mobilní zvonohry. Knihu je možné zakoupit v muzeu na Zbraslavi, kde má dnes sídlo i společnost CARILLON, v případě zájmu posíláme také poštou :

cena 430,-Kč +15% DPH + poštovné 91 Kč.

Budu se těšit na setkání s Vámi při návštěvě muzea nebo při některém z našich dalších koncertů.

Petr R.Manoušek

Kniha I..JPG      Kniha III..JPG    Kniha V..JPG

 


Autor: Petr R.Manoušek Publikováno 4. 11. 2020 10:24
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Změna adresy !

Sídlo společnosti CARILLON spol. s r.o. je od 3.července 2020 na nové adrese, e-mailová adresa a telefon zůstávají stejné  :

CARILLON spol. s r.o.,  U Národní galerie 488,  156 00 Praha 5 Zbraslav, Česká republika

P2020-0425463.JPG

carillon@carillon. cz            tel. +420 603465110


Autor: Petr R.Manoušek Publikováno 4. 7. 2020 19:19
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

HUDBA ZVONOHRY NA CD a DVD

ZVUKOVÉ NAHRÁVKY:

1./EUROCARILLON 2001 - Na Pražskou mobilní zvonohru koncertují přední evropští carillonéři

2./FOLK SONGS AND POPULAR MUSIC - Zvonohry devíti evropských zemí

3./CARILLON & ACCORDEON - Živá nahrávka z belgického města Brugge, zvonohra + akordeon

4./ROAMING BELLS - Unikátní program nizozemské carillonérky Rosemarie Seuntiens

Cena CD: 199,-Kč (+ balné + poštovné), objednávky poštou nebo e-mailem carillon@carillon.cz

PROFESIONÁLNÍ VIDEOZÁZNAMY:

1./KONCERT K 10.VÝROČÍ ZVONOHRY V PRAZE, 9.7.2011

Koncertují carilonéři z pěti evropských zemí, jazz, Roaming Bells
DVD 54´+ brožura

2./KONCERT ZVONŮ NA VLTAVĚ, Praha 23.12.2013

Rosemarie Seuntiens hraje na lodi u Karlova mostu !
DVD 65´+ brožura

Cena DVD: 299,-Kč (+ balné + poštovné), objednávky poštou nebo e-mailem carillon@carillon.cz


Autor: Petr R.Manoušek Publikováno 4. 9. 2013 8:14


Česky English

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.

Naši partneři

Aktuality